REHABILITACJA

PIERWSZA WIZYTA

REHABILITACJA

REHABILITACJA SPORTOWA

PIERWSZA WIZYTA

Paweł Widenka

Podczas pierwszego spotkania z każdym pacjentem skupiam się na dogłębnym wywiadzie i analizie dolegliwości przez niego opisywanych.

Twoja mowa ciała drogi Pacjencie powie mi więcej niż szereg przeprowadzanych testów, ponieważ to Ty doskonale wiesz co przeszkadza Ci w codziennym funkcjonowaniu, dlatego podczas pierwszej wizyty często nagrywam Twoją mowę ciała aby nic nie umknęło mej uwadze.

Chciałbym abyś zadawał mi pytania, a ja z przyjemnością odpowiem na każde z nich! Na pierwszą wizytę nie zapomnij zabrać ze sobą wygodnego stroju sportowego dzięki, któremu będziesz miał swobodę ruchową w chwili przeprowadzania badania fizjoterapeutycznego.

Badanie samo w sobie jest niczym innym jak oceną Twojego aparatu ruchu, a obejmuje ono ocenę jak bardzo elastyczny jesteś. Sprawdzę zakres ruchu Twoich stawów, napięcie Twojego układu mięśniowo-powięziowego oraz wydolność Twoich mięśni.

Ocenie zostanie poddana również Twoja sylwetka, dlatego bardzo proszę ubierz taką bieliznę abyś nie czuł się skrępowany podczas tego elementu diagnostycznego.

Na zakończenie całego badania diagnostycznego chciałbym zobaczyć Twoje badania dodatkowe, więc jeśli posiadasz zdjęcie RTG, badanie USG czy badanie Rezonansem magnetycznym zabierz je ze sobą, abym mógł ewentualnie potwierdzić swoje teorie dotyczące problemu, z którym do mnie przyszedłeś.

REHABILITACJA

Paweł Widenka

Rehabilitacja jako kompleksowy proces postępowania terapeutycznego jest swoistą odpowiedzią na Twoje dolegliwości bólowe związane z narządem ruchu ale i nie tylko.

Czy masz już dosyć bólu, który towarzyszy Ci od chwili kiedy rano wstajesz z łóżka? Czy masz dosyć dolegliwości bólowych, które pojawiają się w chwili kiedy wykonujesz jakąś czynność ruchową? Czy masz dosyć przewlekłego stanu napięciowego, który blokuje Cię w codziennej aktywności? Czy masz dosyć bólu, z którym codziennie wracasz z pracy? Bądź co gorsze, z którym codziennie pracujesz?

Pacjencie Czy znana Ci jest taka historia:
Kiedy jedziesz samochodem w pewnej chwili zapala się pomarańczowa kontrolka co oznacza, że komputer pokładowy wychwycił błąd. Jeśli kontrolka jest Ci znana wtedy masz wiesz czy jest to poważniejsza sytuacja czy zwykła błahostka. Lecz co się dzieje kiedy takowa kontrolka jest Ci obca? Zapewne nie kalkulujesz i udajesz się do mechanika aby rozwiązał problem, bo przecież samochód jest Ci na co dzień potrzebny do funkcjonowania.

Drogi Pacjencie Twoje ciało mówi do Ciebie codziennie, przekazuje Ci informacje o swoim stanie zdrowia w każdej sekundzie Twojego funkcjonowania. Nauczmy się słuchać co mówią nasze ciała, ponieważ bardzo często pojawiają się te pomarańczowe kontrolki, których niestety nie rozpoznajemy, a one sprawiają, że szereg przemian biologicznych zachodzących w naszych organizmach nie jest na tyle odpowiedni aby poradzić sobie z każdym problemem.

Łatwiej a przede wszystkim zdecydowanie szybciej eliminuje się kontrolkę, która dopiero co się zapaliła niż kontrolkę, która pali się już dość długi czas

Jeżeli na któreś z wyżej wypisanych pytać odpowiedziałeś twierdząco to zdecydowanie jest już czas abyś zadbał o swoje zdrowie i proszę Cię, pamiętaj to Ty kierujesz samochodem.

REHABILITACJA SPORTOWA

Paweł Widenka

W dobie rozwoju dyscyplin sportowych, w czasach kiedy tak bardzo modne stało się propagowanie zdrowego stylu życia poprzez różnorodne aktywności fizyczne, które uprawiane w sposób nieodpowiedni dla organizmu doprowadzają do fatalnego w skutkach urazu.

W tym miejscu na usta nasuwa się pytanie jak zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji? Odpowiedź jest bardzo prosta, należy wyeliminować czynniki ryzyka, które doprowadzają do urazu.

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z aktywnym trybem życia warto na wstępie zapoznać się z dyscypliną, którą zamierzasz wybrać. Dowiedz się jaki sprzęt jest Ci potrzebny aby ruszyć z miejsca. Pamiętaj! Przy wyborze sprzętu nie kieruj się czynnikami typowo wizualnymi lecz zastanów się jaką funkcję ma dla Ciebie spełniać.

Jeżeli wybierzesz na przykład bieganie, które jest jedną z prostszych form aktywności fizycznej, pomyśl o doborze odpowiedniego obuwia. Buty nie tylko chronią stopy przed powierzchnią po której biegasz ale także w pewnym stopniu amortyzują przeciążenia działające na stopę, a te z kolei poprzez występowanie w naszym organizmie łańcuchów kinematycznych rozprzestrzeniają się po całym Ciele.

Więc jeśli uprawiasz jakikolwiek sport, bądź Twoim zamysłem jest rozpoczęcie przygody sportowej oddaj się w ręce specjalisty, który przebada Twój układ ruchu w celu wykrycia najsłabszego ogniwa w łańcuchu mięśniowo-powięziowym mogącym w późniejszym okresie czasu doprowadzić do urazu i wymuszonej przerwy w treningu.

Gdy i Ciebie drogi Pacjencie dotknie kontuzja dobry specjalista zajmujący się terapią narządu ruchu posiada w swoim asortymencie wiele technik terapeutycznych, które w magiczny sposób dają często lepsze efekty niż proponowane przez środowisko lekarskie ortezowanie, gipsowanie czy faszerowanie i jednocześnie trucie organizmu lekami. Lecz żeby podjąć się jakiegokolwiek leczenia czy też terapii najpierw należy przeprowadzić szereg testów, które wykluczą poważniejsze urazy, wśród których orteza może okazać się niezwykle zbawienna.

DO GÓRY